Trzy panele tematyczne, mnóstwo rozmów merytorycznych, nowe znajomości i pomysły na współpracę – to bilans obecności Instytutu Pokolenia na XXXII Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Dzięki organizatorom mieliśmy możliwość uczestniczenia we wszystkich spotkaniach odbywających się na Forum, a jednocześnie zostaliśmy zaproszeni jako eksperci do udziału w trzech wydarzeniach.
„Work-life balance. Łączenie życia rodzinnego z pracą” został zorganizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki. Podczas dyskusji wspólnie z:
- Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej
- Michał Kot, Dyrektor, Instytut Pokolenia,
- Łukasz Hardt, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- Zbigniew Krysiak, Profesor, Przewodniczący Rady, Instytut Myśli Schumana
poruszaliśmy tematy związane z ułatwieniami i ochroną pracujących rodziców – zarówno pod kątem przepisów jak i podejścia pracodawców. Rozmawialiśmy również o ochronie kobiet w ciąży, świeżo upieczonych rodziców oraz pracujących rodziców małych dzieci.
Panel „Raport Atlas Polaków na świecie”
Instytut Pokolenia przygotowuje pierwszy w historii raport dotyczący naszych Rodaków za granicą na podstawie danych z 60 krajów zbieranych przez polskie placówki dyplomatyczne. Zastanawialiśmy się, jak wygląda emigracja i życie na emigracji kiedyś, a jak jest dzisiaj. Spotkanie moderował Jakub Dybek, Dyrektor, Redaktor Naczelny TVP Polonia.
W dyskusji wzięli udział:
- Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą
- Michał Kot, Dyrektor, Instytut Pokolenia
- Prof. Marek Rudnicki z University of Illinois Chicago
Michał Kot, Dyrektor Instytut Pokolenia moderował także panel z udziałem gości zagranicznych pt: „Wyzwania demograficzne Europy”.
O przyszłości Starego Kontynentu dyskutowali:
- Inga Masiulaitytė-Šukevič, Zastępczyni Dyrektora Generalnego Statistics Lithuania,
- Robert Zapotoczny, Prezes PFR PORTAL PPK,
- Jean-Yves Leconte, Senator Republiki Francuskiej,
- Diego Ramiro Fariñas, Dyrektor Instytutu Ekonomii, Geografii i Demografii Hiszpańskiej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych – CSIC,
- Árpád Mészáros, Wiceprzewodniczący Instytutu ds. Demografii i Rodzin im. Márii Kopp – KINCS – z Węgier