Raport: Czeski sukces demograficzny

Grafika z hasłem "Raport czeski sukces demograficzny". Z prawej strony dane dotyczące Czech i Polski na temat zmiany wskaźnika dzietności (2002 i 2020)
  • Czechy są krajem z jednym z najwyższych wskaźników dzietności w UE (1,71), podczas gdy jeszcze 20 lat temu miały jeden z najniższych na świecie – 1,14. Odnotowały najwyższy wzrost wskaźnika dzietności wśród krajów UE.
  • W Czechach w przeliczeniu na 1000 kobiet w wieku rozrodczym rodzi się zdecydowanie więcej pierwszych (36% więcej) i drugich dzieci niż w Polsce.
  • Czechy charakteryzują się zdecydowanie niższym niż Polska wskaźnikiem bezdzietności (11,8% w Czechach vs. 19,9% w Polsce).

 

Czy ta pozytywna zmiana, swoisty demograficzny sukces, to tylko statystyczny szczęśliwy traf, czy też może efekt konsekwentnie realizowanej polityki na rzecz rodzin? Czy można potwierdzić, że Czechy wypracowały odpowiedni (narodowy) model polityki ludnościowej, który skutecznie hamuje proces obniżania rozrodczości oraz stymuluje pożądany kierunek rozwoju ludności? Czy Polska może wzorować się na czeskich rozwiązaniach, podejmując działania na rzecz wyjścia z pułapki niskiej dzietności?

Poniżej przedstawiamy zapis z debaty, w trakcie której został zaprezentowany raport Instytutu Pokolenia „Czeski sukces demograficzny”.

Gośćmi panelu byli: Barbara Socha – podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Jan Tomášek – przedstawiciel Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce, prof. Łukasz Hardt – ekonomista związany z Uniwersytetem Warszawskim, członek Rady Instytutu Pokolenia, dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak – demograf, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Joanna Krupska – Członek Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, Przewodnicząca Rady Krajowej Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, psychoterapeuta.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. .

Zgoda