Raport: Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków

Grafika z tytułem "Raport. Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków". Na grafice także ikony panów i pań

W obecnych warunkach samotność nie jest już wyłącznie prywatnym problemem dotkniętych nią osób. Staje się problemem społecznym o znacznie szerszym wymiarze. Narastanie syndromu samotności przekłada się bowiem negatywnie nie tylko na jakość życia ludzi, ale także na efektywność gospodarki, funkcjonowanie sektora ochrony zdrowia, a nawet na funkcjonowanie demokracji. W dodatku zdecydowanie lista obszarów dotkniętych przez niszczącą silę samotności nie jest zamknięta, a skutkuje rozmaitymi, dramatycznymi niekiedy następstwami dla ludzi i ich perspektyw życiowych.
(fragment wstępu)

prof. Elżbieta Mączyńska

 

Badania przeprowadzone przez Instytut w sierpniu 2022 r. wskazują, że 53% Polaków doświadcza poczucia samotności, niemal 2/5 (39%) deklaruje, że często lub czasami czuje się opuszczona, a ponad 1/3 Polaków nie ma nikogo, do kogo mogłaby się zwrócić (35%). Poczucie samotności/osamotnienia dotyka niemal co drugiej młodej osoby (46%), w szczególności młodych mężczyzn – aż 55% mężczyzn do 24 roku życia doświadcza silnego poczucia samotności.

Czy czeka nas społeczeństwo ludzi samotnych? Czy samotność przyczynia się do niskiej dzietności? Czy można temu zaradzić? W jaki sposób?

Zapis debaty, która odbyła się podczas Kongresu 590 w Rzeszowie. Paneliści: Barbara Socha (Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej), Michał Kot (Dyrektor Instytutu Pokolenia), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa), prof. Łukasz Okruszek (Instytut Psychologii PAN). Moderator: Agaton Koziński (dziennikarz)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. .

Zgoda