Raport: Kobiety mają wybór

Grafika z tytułem "Kobiety mają wybór" i podtytułem raportu

Polska zawsze wyróżniała się tle innych krajów europejskich. Większą wartość miały tu swobody obywatelskie, prawo do prywatności czy poczucie podmiotowości. Tak silna kultura, oparta o umiłowanie wolności osobistej, musiała wywierać wpływ na wszelkiego rodzaju relacje społeczne. Dlatego też inna niż w większości krajach europejskich była tu pozycja kobiet. W Rzeczpospolitej nie traktowano ich jako istot niezdolnych do samodzielnego myślenia czy funkcjonowania. Szlachcianki były traktowane jako równe mężczyznom. I choć przez wieki nie oznaczało to pełni praw politycznych, to jednak wywarły one ogromny wpływ na losy Polski. Szybko uznano też, że nie może być silnego i nowoczesnego kraju bez umożliwienia kobietom realizacji ich aspiracji. Stąd wzięły się organizacje, które za cel stawiały sobie podnoszenie poziomu wykształcenia młodych Polek. Najlepszym dowodem skuteczności tej działalności był sukces Marii Skłodowskiej-Curie, która została pierwszą kobietą laureatką Nagrody Nobla. I choć, jako osoba już dorosła, żyła, mieszkała i pracowała we Francji, nigdy nie zapomniała o swoim kraju i jego wyjątkowości.

Sukces Polki na Sorbonie i wśród światowej elity naukowej można traktować jako przypadek, ale wydaje się, że jak na przypadek, to zbyt dużo tu zamierzonych, zaplanowanych i z uporem realizowanych działań. Wiemy, że Polki mają wyjątkową siłę do przezwyciężania przeciwności. Pokazywały to w czasach niewątpliwie trudnych i udowadniają teraz, gdy różnego rodzaju bariery już zniknęły, a osiągnięcie sukcesu zależy od pracy, zaangażowania i konsekwencji.

Raport „Kobiety mają wybór. Zmiana sytuacji kobiet w Polsce w XX i XXI wieku” przygotowany przez Instytut Pokolenia, składa się z dwóch uzupełniających się części. Pierwsza opisuje sytuację kobiet w dzisiejszej Polsce, głównie w oparciu o sytuację z ostatnich 20 lat. Szeroko omawia politykę społeczną i programy prorodzinne, analizuje obecność kobiet w życiu publicznym i politycznym oraz przybliża sytuację demograficzną w naszym kraju. Druga część przedstawia rolę i znaczenie kobiet w życiu społecznym i politycznym I i II Rzeczpospolitej.

 

Wraz z publikacją Instytutu Pokolenia ukazał się raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przedstawiający sytuację kobiet z perspektywy społeczno-ekonomicznej (edukacja, zdrowie, rynek pracy).

 

Wyniki raportów obu Instytutów zostały ogłoszone podczas konferencji w Centralnym Domu Technologii, 15 maja 2023 r. Kontynuacją prezentacji raportów były dwa panele dyskusyjne: „Biznes i gospodarka w rękach kobiet” oraz „Wiele ról jedna kobieta – kobiety mają wybór”. W ramach projektu odbędą także spotkania i dyskusje poświęcone tematyce poruszanej w obu raportach: w Poznaniu, Grudziądzu, Olszynie, Ostrowie Wielkopolskim i Wrocławiu. Projekt „Kobiety mają wybór” jest organizowany we współpracy Instytutu Pokolenia z Fundacją PFR.

Materiały do pobrania

Pobierz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. .

Zgoda