Konferencja „Jak gminną moc móc wzmóc”

Spotkanie dla samorządowców, które odbyło się 7 listopada 2023 r. w Warszawie, stało się okazją do podsumowania programu Rodzina-Rozwój-Demografia, którego elementem jest model 6OFR, czyli 6 Obszarów Funkcjonowania Rodzin. Promuje on innowacyjny sposób zarządzania gminą, który skupia się na obszarach takich jak: podstawy materialne, zdrowie, rekreacja i sport, kultura, edukacja i wychowanie, trwałość więzi oraz tożsamość. Gminy, które wzięły udział w projekcie Instytutu Pokolenia, a jest ich na ten moment 25, łączy myśl o działaniu na rzecz mieszkańców, czyli rodzin zamieszkujących na ich terenach. Ważne jest zapewnienie im takich warunków do życia, by okazały się one atrakcyjne na tyle, by mieszkańcy chcieli wiązać swoje życiowe plany z miejscem, w którym mieszkają i z jego lokalną społecznością.

Wśród zaproszonych włodarzy znalazło się kilka osób, które zechciały podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją różnego rodzaju projektów.  Jedną z nich był Robert Lisowski – Wójt Iwanowic, który wraz ze swoim zespołem dokonał czegoś, co udało się dotąd chyba tylko dwóm gminom w Polsce – zmienił zasady finansowania szkół podstawowych poprzez przekazanie ich stowarzyszeniom rodziców lub dyrektorom tych placówek. Na pozytywne efekty tego kroku nie trzeba było długo czekać.

Anna Hetman z kolei – Prezydent Jastrzębia-Zdrój – opowiedziała uczestnikom konferencji, jak w jej gminie po likwidacji kopalń nie zapomniano o swoim pochodzeniu, korzeniach, ale dokłada się starań, by opowiedzieć je na nowo. Przykładem tego jest Łaźnia Moszczenica.

O wydawałoby się nietypowej dla Jarocina inwestycji opowiedział natomiast jego Burmistrz, Adam Pawlicki. Przedstawił on wizję energetycznie niezależnego miasta i zaprezentował projekt spalarni śmieci. W dłuższej perspektywie wpisuje się ona w strategię rozwoju całego miasta i będzie przyczyniać się do poprawy jakości powietrza i zdrowia mieszkańców.

W rozmowie z Jerzym Czyżewskim – Wójtem Łomaz – wybrzmiał bardzo wyraźnie wątek, w którym mające ogromne znaczenie inwestycje nie przysłoniły jednak wartości zaangażowania w działania na rzecz gminy różnych podmiotów, a w szczególności samych jej mieszkańców.

Kordianowi Kolbiarzowi, burmistrzowi Nysy, postawiono pytanie o to, jak gmina bez perspektyw rozwojowych, jaką była Nysa w pierwszej dekadzie wieku, stała się punktem odniesienia dla innych gmin w województwie. Zdaniem burmistrza odpowiedź leży w wielowymiarowych działaniach miasta.

Tomasz Zygnarowski Burmistrz Wąbrzeźna, przedstawił niezwykle spójną i atrakcyjną wizję mówiącą o tym, jak świadomie i z rozmachem można budować strategię miasta, opartą na jego tożsamości.

Poza oficjalnymi wystąpieniami prelegentów znalazło się również miejsce na refleksje i podsumowanie zrealizowanych warsztatów, ale i czas na kuluarowe rozmowy. Zaproszeni goście, liderzy społeczni, samorządowcy, którzy już brali udział w projekcie, jak i ci, którzy dopiero do niego aspirują, mieli możliwość wymienić się doświadczeniami i dostrzec potencjał rozwojowy, który można uruchomić poprzez reagowanie na potrzeby rodzin, a co za tym idzie poprzez rozwijanie środowiska lokalnego i budowanie relacji społecznych między mieszkańcami.

Okazją do poszukania inspiracji dla rozwoju własnej gminy stało się niewątpliwie wystąpienie Partnera konferencji – Polskiego Funduszu Rozwoju – który przedstawił swoje programy skierowane do samorządów.

Natomiast do planowania zmian i wprowadzenia skutecznych działań przyczynił się zapewne nowo opublikowany raport Instytutu „Dyskretny urok miast i miasteczek. Dokąd wyprowadzają się mieszkańcy metropolii?”, który w całości dostępny jest na stronie www.instytutpokolenia.pl

 

Organizator: Instytut Pokolenia

Partner: Fundacja PFR i Polski Fundusz Rozwoju

Partner medialny: Wspólnota – pismo dla samorządów

Przypominamy, że ruszył nowy nabór do programu! Informacje: https://instytutpokolenia.pl/nabor-III

A na zachętę zaproszenie filmowe!

 

https://youtu.be/tVl7smQuJP0

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. .

Zgoda