III Zjazd Badaczy Polonii

Osią tegorocznego Zjazdu jest prezentacja „Atlasu Polonii świata” opracowanego przez Instytut Pokolenia. Jest to pierwsza i jedyna jak dotąd publikacja, która w sposób całościowy i wyczerpujący opisuje polską społeczność żyjącą poza krajem. Prowadzone w ostatnich latach badania wskazują zarówno na zmienność trendów migracyjnych, jak i sposobów funkcjonowania polskiej mniejszości na co dzień. Zmianie ulegają nie tylko statystyki dotyczące skupisk Polaków na świecie (wyjazdów, powrotów, nowych kierunków), ale również cechy społeczno-demograficzne osób migrujących. Wpływa to na zmiany funkcjonowania środowisk polonijnych i ich relacji z Ojczyzną.

Krakowskie spotkanie badaczy Polonii będzie płaszczyzną międzyśrodowiskowej wymiany myśli i doświadczeń, które służy także podtrzymywaniu, rozszerzeniu i nawiązaniu nowych kontaktów badawczych.

W trakcie konferencji, nasz kolega, dr Robert Wyszyński, otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. Gratulujemy! Jesteśmy dumni! Odznaczenie przekazał Jan Dziedziczak, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą.

Organizatorzy III Zjazdu Badaczy Polonii: KPRM we współpracy z Uniwersytetem Ignatianum w Krakowie oraz Instytutem Pokolenia.


    Data publikacji: 22.11.2023

    Czytaj również

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. .

    Zgoda